Chcete hodně cestovat a k tomu mít ubytování zdarma?

 2,335 počet zhlédnutí

Rádi cestujete a chcete toho hodně vidět, cestovat z místa na místo a k tomu levně?
Líbilo by se vám bydlet zdarma?
A dovedete si představit, že tyto dvě věci se dají spojit dohromady?
Že byste bydleli zdarma a to na těch nejkrásnějších místech?
Že by celý svět byl vaší zahradou?

Jestli jste se zasnili, tak mám pro vás dobrou zprávu. ANO, je to možné.
Odpovědí na tyto otázky je cestování obytňákem. Já sama žiji tento snový život a ráda se podělím o své zkušenosti a zážitky.

U přehrady v Portugalsku

Jak se ze mě stala holka z karavanu

Mám spousty zahraničních zkušeností, ať už se studiem, tak s různými pracemi v zahraničí. Více o tom píšu ve svém příběhu. Také jsem měla období, kdy jsem po škole zkoušela různé práce a hledala se.

Zastesklo se mi po tom období, kdy jsem cestovala a prožívala různá dobrodružství a také jsem zatoužila být u moře více než jen jeden týden na dovolené, ale strávit u něj celé léto. To mě dovedlo k vyzkoušení práce delegátky v kempu v Itálii. Tam jsem bydlela chvíli i v obytném přívěsu a tehdy jsem zatoužila mít tak svůj vlastní karavan a jet si kam se mi zachce.

Pár měsíců poté jsem potkala svého muže a zjistila jsem, že máme stejný sen a tak jsme se společně vydali na cestu. Zkusili jsme si pár sezónních prací ve Francii, takže můžeme být nyní na cestách i několik měsíců.

Už jsme na cestách tři sezóny, obvykle jsme půl roku na cestách a půl roku doma, tuto sezónu jsme se rozhodli zůstat i přes zimu v teplých krajích a strávit na cestách celý rok.

Za posledních 9 měsíců jsme procestovali 6 zemí: Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Německo, Francii a nyní jsme ve Španělsku.

Na opuštěné pláži na jihu Španělska

Jaké to je? A jaké to má výhody?

Určitě jsem ve vás probudila zvědavost a ptáte se, jaké to je? Jaké to je bydlet v (kara)vanu a takto cestovat?

Je to skvělý styl cestování a taky styl života. Já osobně na něm mám nejvíce ráda tu SVOBODU. Prostě si jet kamkoli se nám zachce a být tam, jak dlouho chceme. A když nás to tam omrzí, tak zvedneme kotvy a vyrazíme na jiné místo.

Další výhodou je DOSTUPNOST. Díky tomu, že jsme pojízdní, tak se dostaneme na schovaná či vzdálenější místa od přeplněných turistických destinací. Nejčastěji kempujeme někde v přírodě, daleko od civilizace, nejlépe někde u vody. Nejlepší je, když parkujeme přímo na nějaké opuštěné pláži a můžeme se třeba koupat nazí.

Nespornou výhodou je také CENA takového stylu cestování. Všude si s sebou vozíme svůj domeček jako hlemýžď svou ulitu. Máme svou střechu nad hlavou vždycky s sebou a nemusíme platit za ubytování. Víme, kde se dá na cestách načepovat voda zdarma a co se týče elektřiny, tak teď máme i solární panel, takže jsme kompletně SOBĚSTAČNÍ, což je skvělá výhoda a řadím ji k té svobodě a nezávislosti.

Když to srovnám s tím, co člověk normálně platí za životní náklady jako ubytování, energie, jídlo, doprava a další, tak je oproti tomu život na cestách mnohem levnější. Ubytování včetně energií máme zdarma, platíme jen naftu a jídlo.

Náklady na naftu máme podle toho, kolik toho procestujeme, tj. čím pomaleji cestujeme a déle zůstáváme na místě, tím to vyjde levněji.

A co se týče jídla, to bychom platili, i kdybychom žili kdekoli, ale hodně ušetříme tím, že si sami vaříme. Máme na to čas.

U průzračného jezera v Portugalsku

Další výhodou je,že si s sebou můžete vzít pořádnou hromadu věcí, kterou byste si s sebou např. do letadla vzít nemohli. (Když jsem odlétala studovat do Irska na půl roku, tak se celý můj svět musel smrsknout do 20 kg kufru.)
Nemusíte se v tomto skoro omezovat, vezmete si s sebou ne kufr oblečení, ale celou skříň. Vezmete si s sebou knížky, háčkování a další koníčky, počítač, frisbee, pálky na plážový tenis, skládací sedačky na venkovní posezení, hamaku (houpací síť – ta je fakt skvělá), kola, surfy,…

No prostě tím chci taky říci, že si s sebou vezete POHODLÍ DOMOVA. Prostě věci, které máte rádi a opravdu se v karavanu zabydlíte.

PS: všechny věci, co jsem vyjmenovala v předchozím odstavci opravdu vezeme s sebou:)

Na druhou stranu musím říci, že my máme rádi MINIMALISMUS a vyhovuje nám, že nás to i trochu omezuje oproti klasickému bydlení, že nevezeme úplně všechno z domu , ale vybíráme si. Také jsme omezeni prostorem, takže abychom se tu pak vlezli.

Zjistila jsem, že cestování pomáhá uvědomit si, CO JE V ŽIVOTĚ DŮLEŽITÉ, ať už co se týče materiálních věcí, tak i nemateriálních. Zjistila jsem, že mi v životě stačí málo a přesto mám pocit, že mám vše a že mám dokonce nadbytek.

Na pláži daleko od civilizace na východě Španělska

Má to i nějaké nevýhody?

Tak, teď jsem vám vylíčila všechny možné výhody cestování (kara)vanem a navnadila vás.

Nechci vám ale jen mazat med u pusy a říkat, jak je to skvělé, i když to vlastně skvělé je, ale má to také samozřejmě i své nevýhody, jako všechno v životě.

Pokud dáváte přednost pěti hvězdičkovým hotelům v resortu s all inclusive, pak toto nebude pro vás. Pokud jste ale více tramp a jste rádi v přírodě a venku, jste rádi třeba na chatě, tak toto bude právě vás.

Karavan či obytňák je trochu jako chata se zahradou, až na to, že je na kolečkách a je tudíž možné ho přemístit, takže si můžete svou „chatu“ vzít třeba k moři.

A svým způsobem bydlení chatu opravdu připomíná. Prostě to není takové pohodlí jako v bytě ve městě, s koupelnou s WC, s horkou vodou a sprchou.

Samozřejmě taky záleží, jaký typ obytňáku máte. Ty nejmodernější mají i malou koupelnu s WC a sprchou, teplou vodu rovnou z kohoutku, topení, klimatizaci a satelitní TV. To už je fakt byt na kolech.

My máme trochu starší a menší obytnou dodávku (van), kde máme tekoucí vodu v dřezu, ale ne teplou. Máme cestovní WC a venkovní kempingovou sprchu, ale moc je nepoužíváme. Více o našem autě, jeho vybavení a našich vychytávkách se můžete přečíst v článku Jak to vypadá v (kara)vanu aneb Vítejte u nás.

Dále jsem už zmiňovala, že jsme omezeni prostorem. Jak pro věci, tak i pro nás. Máme menší van, ale nám to bohatě stačí, protože stejně jsme převážnou většinu času někde venku a do vanu chodíme hlavně vařit, jíst a spát.

Což je vlastně další výhoda, že žijeme hodně VENKU v PŘÍRODĚ, na ČERSTVÉM VZDUCHU a na SLUNÍČKU. A díky tomu a i díky koupání venku jsme OTUŽILÍ a ZDRAVÍ. Celkově jsme SPOKOJENÍ a ŠŤASTNÍ a to myslím za trochu nepohodlí stojí.

Pokud jsem vás inspirovala někam vyjet, tak aby se vám dobře balilo na cesty, tak jsem pro vás připravila Seznam na cesty s obytňákem, který vám pomůže sbalit se snadno a rychle bez toho, aniž byste na něco zapomněli. Najdete v něm nejen osobní věci jako oblečení a kosmetiku, ale také celé vybavení obytňáku včetně kuchyňského vybavení.

Láká vás vydat se na cesty obytňákem?

S tímto vám pomůže můj průvodce V obytňáku jako doma,  kde  se můžete inspirovat vychytávkami a vybavit si svůj obytňák, abyste se v něm cítili jako doma na cestách krátkých i dlouhých. Naleznete v něm vše, co potřebujete vědět k cestování s obytňákem a to včetně osobních tipů a vychytávek, díky kterým jsme mohli takto cestovat celý rok, stálo nás to minimum a k tomu jsme byli plně soběstační.

Chcete cestovat několik měsíců nebo i celý rok?

Právě vychází má další cestovatelská příručka o přípravách na dlouhodobou cestu, kde se dozvíte, co všechno je potřeba zařídit před odjezdem, na co si dát pozor, tipy jak ušetřit nejen v zahraničí a je doplněná o příběhy ze života.

PS: Tady je ilustrační a inspirativní VIDEO, jak vypadá takový život na cestách:)