Nezapomenutelné San Marino aneb Jak mě můj muž požádal o ruku

 3,039 počet zhlédnutí

Jestli někdy pojedete do Itálie, tak vám doporučuji kromě ní navštívit i malý městský stát San Marino, který se nachází asi tak 80 km ve vnitrozemí od východního pobřeží a jižně od Ravenny.

Byla jsem tam poprvé před 22 lety a chtěla jsem se tam opět vrátit a ukázat toto nezapomenutelné historické město mému partnerovi. Tak jsme se tam zastavili na naší dvouměsíční cestě (kara)vanem nadivoko po Itálii.

Město stojí na vrcholu hory, odkud je úžasný výhled až k moři a na hory okolo. Ve městě najdete tři hlavní věže a také spoustu malebných uliček, kde nemůžete zabloudit, protože jdete buď nahoru nebo dolů. (Pro větší náhled si fotky rozklikněte.)

Sanmarinské likéry

San Marino je známé pro své likéry a já se těšila, až si odsud zase pár likérů odvezeme. Můžu doporučit likéry Piňa colada (chutí připomíná něco mezi vaječným koňakem a piňa coládou), typický sanmarinský kaštanový (připomíná Baileys) a pistáciový, ten byl taky výborný.

Ovocné jako banánový, jahodový, melounový mi zase až tak moc nechutnaly. Pokud narazíte na dobrý obchod s likéry, tak vám udělají ochutnávky.

San Marino a vybavení pro obytňáky

San Marino je opravdu skvěle vybavené pro obytňáky. Do města vede lanovka, která začíná kousek od skvělého neplaceného vybaveného parkování pro karavany s výlevkou, vodou zdarma, i s WC a taky s pěkným výhledem.

Pěkný výhled z neplaceného parkoviště pro obytňáky pod městem.

Také můžete zaparkovat obytňák ve městě, kde je placené parkování s wifi za 5 euro na 2 hodiny, 10 euro na 3 hodiny nebo 15 euro na 24 hod. Klasická auta mají parkování za méně. Parkování je přímo pod historickým centrem a odtud se do centra města dostanete 3 výtahy.

Více informací, kde najdete tyto parkovací místa pro obytňáky sdílím zde v mé uzavřené facebookové skupině Cestujeme s karavanem a obytňákem.

Zasnoubení v San Marinu

Pro nás bude San Marino jedním z nezapomenutelných míst s nevšedním zážitkem. V San Marinu mě dne 16. srpna 2020 požádal můj muž o ruku.

Můj muž mě tehdy dokázal překvapit. Opravdu jsem to zrovna v tu chvíli nečekala. Já jsem čekala zasnoubení spíše v zimě, kolem našeho čtvrtého výročí a Valentýna. V tu chvíli jsem na to už vůbec nemyslela. Hlavně když jsme byli na cestách, tak jsem si na to očekávání ani nevzpomněla.

V noci jsme přijeli do San Marina. Ráno jsme měli ještě v autě pohodičku, vyspávali, byli na dobrém místě v přírodě, kde byl klid a stín. Já už vstala a byla dole v autě. Po chvíli se probudil i Míra a přidal se dolů za mnou. Po chvíli mi říká, že má pro mě překvapení.

Tak já byla celá natěšená, co zase hezkého na mě vymyslel. Vzájemně se totiž překvapujeme maličkostmi, někdy mi třeba koupí náušnice, někdy to je jen třeba oblíbené jídlo či sladkost, když jde nakoupit a vezme mi je.

Zásnuby v San Marinu 16. 8. 2020

Jak mě můj muž požádal o ruku

Najednou si přede mnou klekl a vytáhl klasickou modrou krabičku na prstýnky a mě už to bylo jasné, ale nemohla jsem až uvěřit, že se to opravdu děje. Otevřel krabičku s prstýnkem, který jsme už spolu vybírali v Irsku a který jsem si moc přála a zeptal se mě, jestli si ho vezmu.

Seběhlo se to tak rychle, že ani nevím, co přesně jsem odpověděla, myslím, že jsem řekla „To víš, že jo“ a nechala si nasadit prstýnek a vrhla se mu do náručí, když ještě klečel. A pak jsme se dlouho objímali. A znovu objímali.

V podstatě jsme se objímali skoro celé dopoledne. Chtěli jsme to zavolat rodině, ale byli jsme bez signálu. Tak jsme měli půl den jen pro sebe a odpoledne jsme se vydali prozkoumat San Marino a bylo to tam fakt úžasný. Večer jsme obvolávali rodinu a psali přátelům a oficiálně to zveřejnili i na facebooku Caravan Girl.

Krásné chvíle po zasnoubení

Co bylo na zasnoubení nejkrásnější a co jsem ani nečekala a byla jsem příjemně překvapena, že nešlo jen o slova, ale normálně mezi námi plynula energie, byl to dojemný okamžik a jak jsme se objali, tak tam bylo takové spojení a propojení. Úplně ách. A bylo nám po tom úplně stejně blaženě a propojeně jako bychom se právě pomilovali.

Bylo to podobné tomu, jak když mezi námi poprvé přeskočila jiskra a nás to táhlo k sobě a tančili jsme spolu a energie mezi námi proudila až do extatických stavů a bylo to jako magnet, nemohli jsme se od sebe odtrhnout. Více o tom píši v článku o cestování (kara)vanem v páru a jak takový typ cestování ovlivňuje vztahy, kde píši i o našem romantickém seznámení a jak jsme spolu poprvé vyjeli na cesty.

Tradiční irský prsten Claddagh

Tento prstýnek z Irska byl pro mě opravdu speciální. Já totiž žádné prstýnky nenosím, jen ten jediný prstýnek jsem si už dlouho moc přála a to byl právě tradiční irský prsten Claddagh, který má zvláštní symboliku a nosí se na čtyři způsoby.

Na prstenu jsou umístěny dvě ruce, které drží srdce, nad kterým je koruna. Srdce symbolizuje lásku, ruce jsou symbolem přátelství a koruna představuje věrnost či loajalitu. Prsten se nosí na znamení zasnoubení, přátelství nebo jiného vztahu, přičemž konkrétní význam záleží na způsobu, jakým ho majitelka nosí.

4 způsoby nošení tohoto prstenu

„Hledám partnera.“ V tom případě se nosí prsten na pravém prsteníčku a špičkou srdcem směrem od sebe. Špičkou srdce míříte na všechny potenciální kandidáty. Koruna obrácená směrem k ruce naznačuje, že jste otevřeny novým láskám.

„Jsem zadaná.“ Claddagh zůstává na pravém prsteníku, ale špička srdce, ať už z kovu, nebo vybraného drahého kamene, směřuje ke hřbetu ruky. Dáváte tím najevo, že v tuto chvíli vaše srdce někdo okupuje, že jste zadaná.

„Jsem zasnoubená.“ Pokud vám muž vašeho života jako zásnubní prsten daruje claddagh, tak jej navléká na levý prsteník a to tak, aby špička srdce ukazovala ke konci prstu.

„Jsem vdaná.“ U oltáře vám váš vyvolený může prsten otočit korunkou ke špičce prstu a dát tak najevo, že už nejste k mání, že je z vás vdaná paní.

Poznáte, jaký status znamená tento prsten na mé ruce?

Svatba

V létě jsme měli svatbu, ale ne ledajakou. Vzali jsme se v přírodě na jednom krásném místě v jižních Čechách. Byla to netradiční svatba ve formě svatebního pohanského rituálu na louce. Sama jsem jej navrhla a zaúkolovala kněžku, aby nás oddala pomocí 4 živlů a handfastingu, tj. svazování rukou bílou stuhou. Také jsme si vzájemně říkali své sliby, to byla ta nejdojemnější část celé svatby.

Stavíme tiny house

Nakonec jsme se usadili nedaleko místa, kde jsme měli svatbu. Momentálně tu žijeme v naší skvěle vybavené obytné dodávce než tu dokončíme tiny house, tj. malý domeček na kolech, který právě stavíme.

A jak nám to jde a stavba postupuje? Podívejte se na fotky v novém článku Jak jsme stavěli tiny house.

Naštěstí víme jak na dlouhodobé bydlení v našem vanu, máme to mnohokrát zažito a víme, jak být soběstační. A všechny tyto tipy, které jsem vám zde sepsala, využijeme i při zařizování tiny house, který bude stát na louce u lesa a bude co nejvíce soběstačný.

Aktualizace: O naší stavbě tiny house se spoustou fotek si můžete přečíst v novém článku Jak jsme stavěli tiny house.