961 počet zhlédnutí
Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti, jak probíhala stavba našeho tiny housu, tj. domečku na kolech. Stavba nám celkově zabrala 7 měsíců, kdy jsme stavěli jen svépomocí a to kompletně od svařování podvozku, přes řezání dřeva, shánění veškerého materiálu až po finální úpravy včetně rozvodu vody a elektřiny.
Přikládám spousty fotek z průběhu stavby. Pokud si chcete fotky pořádně prohlédnout, tak na ně pro zvětšení klikněte.


Proč jsme se rozhodli pro tiny house
Proč jsme nakonec zvolili pro žití tiny house? Už dlouho se nám líbily alternativní stavby jako hliněno-slaměný domek, zeměloď či domy z kontejnerů a dále se nám líbily i malé domky a chaloupky či maringotky. Původně jsme byli rozhodnutí najít si nějaký krásný pozemek v přírodě a postavit si tam dřevěno-hliněno-slaměný domeček do 25m2, abychom nemuseli žádat o stavební povolení, ale stačila jen ohláška.
Jelikož jsme stále nenašli vhodný pozemek, kde bychom chtěli žít a k tomu se nám naskytla možnost si pronajmout krásný pozemek v jižních Čechách, což je zrovna moje srdcovka, tak jsme se rozhodli postavit si něco mobilního. Přece nebudeme stavět něco napevno, když pozemek není náš, že, ale něco, co si pak můžeme převést jinam.
Rozhodovali jsme se tedy mezi mobilheimem, maringotou a tiny housem. Mobilheim má tu výhodu, že bychom jej koupili a mohli v něm bydlet ihned, ale na druhou stranu je dost prefabrikovaný, dají se koupit jen určité modely a je to samý plast. My jsme si chtěli sami něco postavit a také jsme si to chtěli sami navrhnout.
Přemýšleli jsme tedy o maringotce, že bychom si koupili nějakou starší a celou ji zrekontruovali a zařídili podle sebe. Ale to už nám přišlo lepší ji spíše kompletně zbourat a postavit něco nového a také něco širšího a většího.
Takže nakonec zvítězil tiny house, který je něco mezi mobilheimem a maringotkou. Navrhli jsme si jej podle svých představ, udělali jej vyšší než mobilheim a širší než maringotku, která má max. šířku 2,5 m. Vevnitř jsme nechali velký otevřený prostor oproti malým pokojíčkům v mobilheimu a k tomu máme i dvě půl patra, takže tu máme opravdu dost místa a k tomu to není žádný plast, ale je z přírodních materiálů.

Rozměry a převoz tiny housu
Rozměry našeho tiny housu jsou 8 x 3 m a na výšku má 4,5 m. Takže máme plochu 24 m2 k tomu na každé straně máme 2 x 3 m půl patro na spaní a jako úložný prostor. Zvolili jsme větší šířku a dali přednost pohodlí před převozitelností. Tiny house není narozdíl od karavanu určen k častému převozu z místa na místo, ale jen výjimečně např. při stěhování se na nový pozemek. K tomuto účelu ho stačí nechat převést podobně jako mobilheim, jen je díky větší šířce a výšce převážen jako nadměrný náklad.
Kolik nás tiny house stál
Tiny house nás vyšel na přibližně 200 tis. a to díky tomu, že jsme používali recyklovaný materiál. Spoustu věcí jsme sehnali levněji přes inzerát, někdy dokonce jen za odvoz. A co se týče kupovaného materiálu, např. palubky, tak většinu z něj jsme si pořizovali těsně před zdražením materiálů o 100 % na jaře 2021.
1. etapa: shánění materiálu a příprava podvozku
Během tří týdnů, co jsme byli na místě, kde jsme stavěli, jsme sehnali skoro veškerý materiál na stavbu a k tomu i solární panely.
Sehnali jsme ze sběrného dvora jen za odvoz celou sadu oken a dveří (jsou na druhé fotce pod modrou plachtou).
Podařilo se nám sehnat nápravu, kterou jsme zrekontruovali a použili jako podvozek pro náš tiny house.
Nejprve můj muž musel odstranit zbytky vozíku, na kterém byla (viz první foto po kompletním rozebrání), pak ji musel zbavit rzi, vyměnit duši, namontovat kola zpět a nabarvit ji a na výsledek se můžete podívat na druhé fotce.


Takhle probíhala rekonstrukce nápravy na náš tiny house, tj. domeček na kolech.
Dále jsme za dobrou cenu sehnali ekologickou skelnou vatu na izolaci. Dojeli jsem si pro 5 solárních panelů na inzerát za desetinu běžné ceny. A také jsem si nechali dovézt modřínové palubky.
Objednali jsme si plechy na střechu. Pak už zbývalo jen sehnat více železných profilů na základy a dřevo na kostru a už jsme to měli vše pohromadě a mohli začít stavět.
2. etapa: sváření podvozku
Můj muž svařil a obrousil rám podvozku a já jsem také přiložila ruku k dílu a natírala je ochranným nátěrem. Strávili jsme nad tím tak dva týdny.





3. etapa: podlaha
Po dodělání podvozku jsme se vrhli na podlahu. Použili jsme ekologickou skelnou vatu, izolační paropropustné fólie a OSB desky.
Tady jsou fotky z dokončování podlahy, pro zvětšení na ně klikněte.




4. etapa: skeletová konstrukce
Nejprve můj muž předpřipravil stěny ve stodole, což mu zabralo tak 14 dní. A pak k nám na jeden víkend přijela na pomoc rodina a společně jsme poskládali kostru na podvozek našeho domečku na kolech. Takto to vypadalo při stavění konstrukce stěn.




Nechybělo ani pořádné zázemí a večer jsme po práci grilovali.


Příště… převoz, dokončení hrubé stavby, interiér
Tak kostru bychom už měli a už zbývá udělat „jen“ střechu a stěny a pak celý vnitřek. Ale předtím vším jsme náš tiny house ještě převáželi, ale o tom se dozvíte příště v pokračování článku.
Příště se také dozvíte jak to u nás vypadá uvnitř, jak jsme si to hezky zařídili.
Chcete dát vědět, až vyjde pokračování? Stáhněte si ebook Jak se vydat na cesty už teď o 10 typech cestovatelů nebo ukázku ebooku V obytňáku jako doma, kde se dozvíte vychytávky nejen do karavanu a obytňáku, ale i do tiny housu a dalších mobilních staveb. A až vyjde 2. část článku, tak vám dám vědět prostřednictvím emailu.
Online přednáška na kongresu o alternativním bydlení
Ráda bych vás tímto pozvala na naši online přednášku o stavbě a žití v tiny house, která zazní na online kongresu o alternativním bydlení. Kongres probíhá od 26. 10. do 30. 10. 2022 a přednášky jsou po dobu konference zdarma.
Sleva 10% na záznam z kongresu
Pokud chcete mít i záznam a podívat se na přednášky kdykoli, tak s kódem CARAVAN10 získáte 10% slevu.

Pomoc se stavbou tiny house
Po dokončení stavby našeho tiny housu začal můj muž stavět dřevostavby a tiny housy i pro ostatní. Pokud potřebujete pomoct se stavbou či si nechat tiny house postavit, tak nás stačí kontaktovat na emailu nada@caravangirl.cz.

Jsem holka z karavanu, která miluje život na cestách. Ráda svým životem inspiruji druhé, aby našli odvahu cestovat nejen karavanem a splnili si své cestovatelské sny. Můj příběh aneb Jak se ze mě stala holka z karavanu si přečtěte ZDE.
Jsem autorkou příručky zdarma Jak se vydat na cesty už teď aneb Najděte svůj styl cestování, kde se můžete inspirovat 10 druhy cestovatelů, různými typy obytňáků i dalšími možnostmi, jak vycestovat i bez obytňáku či karavanu.
Jsem autorkou ebooku V obytňáku jako doma, kde se můžete inspirovat vychytávkami a vybavit si svůj obytňák, abyste se v něm cítili jako doma na cestách krátkých i dlouhých. V průvodci shrnuji čtyři roky mých zkušeností na cestách vanem a naleznete v něm spousty osobních tipů a vychytávek.
Také jsem sestavila Seznam na cesty s obytňákem, aby se vám dobře balilo a na nic jste nezapomněli.
Jsem autorkou cestovatelské příručky Jak se připravit na dlouhou cestu do zahraničí, kde se dozvíte, co všechno je potřeba zařídit před odjezdem, na co si dát pozor, tipy jak ušetřit nejen v zahraničí a je doplněná o příběhy ze života.