Obytňák vs. karavan

 1,322 počet zhlédnutí

Nejčastější otázku, kterou (budoucí) karavanisté řeší je, jestli dát přednost obytňáku či karavanu, tj. obytnému vozu či obytnému přívěsu? Vše má své výhody a nevýhody, o kterých se i hodně píše. Srovnává se cena, rozměry a využití.

Podle čeho tedy vybírat?

Musíte si odpovědět hlavně na základní otázku a tou je VÁŠ STYL CESTOVÁNÍ. Já jsem si totiž teď vyzkoušela další styl cestování či spíše kempování a zjišťuji, že na něj více sedí karavan. Narozdíl od předchozího cestování z místa na místo, kdy jsme toho hodně procestovali a zdrželi se na cestách tak jednu, dvě noci nadivoko a jeli dál.

Na tento typ cestování se opravdu skvěle hodí obytný vůz či v našem případě obytná dodávka, která je kompaktnější, snadněji s ní někde zaparkujeme, v pohodě projedeme i menšími uličkami (viz francouzské a španělské vesnice) a také se s ní snadněji někde v přírodě schováme.

Teď jsme se více usadili na jednom místě, kde v podstatě bydlíme a sem tam zajedeme k vodě či nakoupit. Teď by se nám více hodilo mít karavan, tj. bydlení a auto zvlášť. Nechat si karavan na jednom místě a autem si skočit na nákupy nebo jen k vodě, pokud nechceme na daném místě rovnou přespávat a chceme se vrátit na původní místo.

Nemuseli bychom kvůli tomu vše sbalit, udělat pořádek a dát vše na své místo a také složit markýzu. Jen venkovní posezení můžeme nechat na místě.

Navíc, když se nám nechce oběma na nákup či zařizovat, tak je to větší problém. Buď jedeme oba nebo jeden z nás zůstává na místě, kde má venkovní posezení, ale nemá zázemí. Takže uvažujeme, že si pořídíme i klasické auto k tomu na pojezdy.

náš oby-van
náš oby-van

V kempu či nadivoko?

Pokud například chcete být spíše v kempu a to po celou dobu vaší dovolené a jezdit odtud jen na výlety, pak je lepší mít obytnou a pojízdnou část zvlášť a pořídit si za auto obytný přívěs.

Pokud ale cestujete spíše z místa na místo a střídáte každý den kempy nebo parkujete nadivoko, tak je lepší to mít v jednom a pořídit si obytný vůz či dodávku a být kompaktnější.

Jaký je váš styl cestování?

Dáváte přednost karavanu či obytňáku?

PS: Ať už budete cestovat obytňákem či karavanem, tak budete řešit, kde seženete na cestách vodu, kde budete přespávat, jak se budete mýt a také na cestách prát, pokud jedete na delší dobu a i jak si váš pojízdný domeček vybavit, jak jej udělat co nejvíce soběstačným včetně vlastní výroby el. energie. Vše, co potřebujete pro tento styl cestování jsem vám sepsala zde.