2,768 počet zhlédnutí
Nemám čas. Nemám peníze.
Jsem sama. Máme děti.
Jak si vydělat na cestách?
Toužím lidi inspirovat jít si za svými sny, hlavně cestovatelskými. Spousta lidí mi říká, že takto cestovat je jejich snem, ale málokdo se k tomu odváží, protože je to velká neznámá. Přitom to opravdu není těžké. Proto odpovídám na nejčastější otázky a obavy. Ukážu vám, jak se dostat přes překážky, které vám brání vycestovat, ať už chcete vycestovat karavanem, obytňákem či dodávkou.
1. Nemám tolik času. Nemůžu odjet na tak dlouho kvůli práci či dětem
Pořídit si karavan neznamená, že se musíte do karavanu přestěhovat nebo hned vyjet na pár měsíců, stačí i týdenní dovolená.
Nemusíte jezdit ani do zahraničí. My rádi jezdíme takto po ČR po festivalech či prostě jen na výlety. V ČR je spousta krásných míst, která stojí za to navštívit. Také se dá se najít spousta skrytých míst v přírodě, kde můžete kempovat. Takže nemusíte mít ani dovolenou, ale můžete si někam zajet i na víkend.
2. Nemám moc peněz
Cestování karavanem je dostupné. Záleží jaký typu obytňáku či karavanu si pořídíte, jestli nový či starší typ. Nebo jestli si ho sami vyrobíte.
Takže nemusíte si hned kupovat obytňák za několik milionů, stačí si ho na dovolenou pronajmout. Pokud se vám cestování zalíbí a chcete cestovat více jak jednu dovolenou v roce, tak pouvažujte o koupi levnějšího staršího obytňáku, který stojí stejně jako obyčejné ojeté auto. Nebo si můžete obytňák sami vyrobit z dodávky a sami si ho vybavit.
Také můžete zkusit tuto lowcost možnost: dát do většího auta matrace a sbalit s sebou vařič a jet prostě kempovat do přírody. Budete vařit venku a na přespání to v takto v autě stačí či si s sebou můžete vzít na spaní stan.
Více informací a další možnosti najdete v mém ebooku zdarma Jak se vydat na cesty už teď, kde se zabývám různými možnostmi, jak svobodně cestovat.
TIP: pro začátek bych doporučila kempovat či si pronajmout obytňák, ať si vyzkoušíte, jestli je to pro vás, než se rozhodnete investovat velké částky do vlastního.
Jinak samotné cestování vyjde levně, v podstatě jde jen o pohonné hmoty a jídlo, ale jídlo byste platili i v ČR a ceny jsou v zahraničí už skoro totožné (nebo spíše v ČR už jsou ceny totožné jako v zahraničí). Více inspirace najdete v článku Chcete hodně cestovat a k tomu mít ubytovnání zdarma?
Také při delším cestování můžete pronajmout váš byt. My jsme to udělali a zaplatilo nám to v podstatě pohonné hmoty na cestách.
3. Jsem sám, jsem sama. Nemám s kým cestovat
Dá se cestovat i sama. Já takto cestovala jako batůžkář. Pokud se sama bojíte, tak cestujte do bezpečných destinací, což je skoro všude v Evropě. Pro pocit větší bezpečnosti můžete mít s sebou psa. Bude vám také dělat i společnost.
Pokud se chcete seznámit a najít stejně zaměřeného partnera, tak se vydejte na cesty, je to skvělý způsob, jak se s někým seznámit. Na cestách potkáte další podobné cestovatele.
A pokud zatím obytňák nemáte, tak se můžete inspirovat mou příručkou zdarma „Jak se vydat na cesty už teď aneb Najděte svůj styl cestování“, kde píšu o různých možnostech, většinu z nich znám z vlastní zkušenosti, a dále tam píšu i o typech karavanů i karavanistů. Jak já říkám „jaký pán, takový karavan“ a opravdu je velký rozdíl mezi Plasťákem v luxusním obytňáku a Punkerem v přestavěné dodávce či rovnou v přestavěném náklaďáku:)
Také si můžete udělat přímo na webu TEST a zjistit, který z 10 typů cestovatelů jste.
4. Mám děti. Dá se cestovat s nimi?
Lidi se mě ptají i na cestování s dětmi. My ještě děti nemáme, ale vidíme spousty lidí, co cestují s nimi či dokonce takto trvale v obytňáku či karavanu žijí. Myslím, že pro děti je tento způsob cestování mnohem lepší než být s nimi v hotelu. V přírodě se zabaví a obvykle potkáte spousty cestovatelů s dětmi, takže si pak děti spolu hrají. My plánujeme nadále cestovat i s dětmi.
5. Jsem na to už moc starý/stará
Na cestování nikdy nejste moc staří. I v důchodu se dá takto cestovat. Takto tráví důchod snad skoro všichni francouzští důchodci🙂 Více o Plasťácích a dalších typech cestovatelů se dozvíte zde.
6. Jak s prací a výdělkem? Jak si vydělat na cestách?
Jsou různé možnosti, jak to zařídit, záleží hodně na délce výjezdu. Pokud se vydáte na cesty na kratší dobu, tak vám bude stačit vzít si dovolenou. Pokud budete chtít vyrazit na střední dobu a pokud vám to vaše práce umožňuje, tak můžete na cestách pracovat na dálku.
A pokud toužíte po dlouhodobém cestování jako to máme my, tj. být půl roku doma a půl roku na cestách, tak budete část roku pracovat v ČR na sezónních či krátkodobých pracích a část roku cestovat. Další možností je, si přivydělat rovnou na cestách. V zahraničí si také vyděláte více jak v ČR. A nebojte, jde to dokonce i bez znalosti jazyka, třeba sezónní zemědělské práce. Ty jsou optimální pro cestování obytňákem, protože je tam hodně přesunů za prací.
My si vyděláváme na cestách sezónními pracemi, které jsou jako dělané pro cestovatele s obytňákem. Obvykle jsme byli přes zimu v ČR, kde si teď vyděláváme spíše brigádami. V létě pracujeme ve Francii, sbíráme víno, rajčata, fazole a dostali jsme se i k velmi zajímavé práci – sběru solného květu 2000 let starým způsobem:)
Vyděláme si ve Francii tak třikrát více než v ČR a život na cestách nás nestojí ani polovinu co normální život v ČR. Máme ubytování zadarmo, vodu zadarmo, elektřinu si vyrábíme solarem, takže taky zadarmo, platíme jen naftu a jídlo, a to nás vyjde levně, protože si vaříme. Více o tom píšu ve svém prvním článku.
Tuto zimu jsme se právě rozhodli zůstat na cestách a strávit zimu v teple. Takže jsme byli na cestách celý rok. Vyšlo nás to i levněji než se vracet domů. Takže jsme cestovali a odpočívali přes zimu ve slunném Španělsku a žili jsme z toho, co jsme si vydělali v létě a ještě nám zbylo:)
Jasně, takový typ práce není napořád, v každém věku a pro každého. Ale je to dobré pro (relativně) mladé takto si našetřit na budoucí život, na stavbu domku, na založení rodiny a ještě k tomu mít čas a peníze na cestování.
7. Nevím, jak na to
Láká vás vydat se na cesty obytňákem, ale nevíte, jak na to? Přečtěte si mého průvodce V obytňáku jako doma, kde se můžete inspirovat vychytávkami a vybavit si svůj obytňák, abyste se v něm cítili jako doma na cestách krátkých i dlouhých. Naleznete v něm vše, co potřebujete vědět k cestování s obytňákem a to včetně osobních tipů a vychytávek, díky kterým jsme mohli takto cestovat celý rok, stálo nás to minimum a k tomu jsme byli plně soběstační.
- Poradím vám, kde si skvěle užijete dovolenou s obytňákem a to včetně informací o parkování, kempech i dopravní situaci.
- Dozvíte se, jak najdete vhodné místo na přespání snadno a jednoduše, ať jste kdekoli.
- Dostanete i tipy na aplikace, které vám na cestách pomohou,
- Ukážu vám, kde všude můžete načepovat vodu a nejlépe zadarmo.
Najdete tam i různé možnosti ohledně toho, jak si (do)vybavit svůj vlastní obytňák:
- Dozvíte se, jak nejlépe uchovávat potraviny, i když nemáte ledničku a jak si zařídit kuchyni. A to včetně tipů na nákupy potravin i karavanového vybavení v zahraničí, pokud vám bude něco na cestách chybět.
- Vyberete si ze spousty možností, jak se můžete na cestách umýt či si vyprat.
- Ukážu vám, kde si všude můžete baterii dobít, abyste měli elektřinu. A také jak si můžete zařídit, aby se vám baterie sama dobíjela a vy jste byli soběstační.
- Ukážu vám spousty různých možností a to včetně jejich výhod, nevýhod a cenového srovnání včetně odkazů , kde jej můžete koupit. Takže si můžete vybrat ze spousty možností ty, které vám budou nejvíce vyhovovat.
- A k tomu se dozvíte i mé osobní tipy a vychytávky, které jsou k nezaplacení.
Jako dárek k tomu všemu dostanete podrobný seznam na cesty, kde najdete co vše si s sebou sbalit od oblečení, bot, kosmetiky a důležitých věcí až po plné vybavení obytňáku včetně kompletní vybavení kuchyně i se základním jídlem.
Stáhněte si novou ukázku z ebooku s několika tipy. Více info k průvodci zde.
Prostě je to o té svobodě
Cestování obytňákem či karavanem je hlavně o svobodě. Je to podobné, jako když máte auto, neznamená to, že s ním musíte jezdit denně či velké vzdálenosti. Někdo s ním denně dojíždí do práce a někdo si zase jen jednou za čas zajede někam na výlet. Podstatná je ta svoboda a možnost zajet si, kdy se vám chce a kam se vám chce.
A s obytňákem je to podobné, jen máte k tomu i možnost vaření a přespání, takže vás nic nelimituje, vše potřebné máte s sebou a jste svým vlastním pánem a máte svobodu cestovat, kam se vám zlíbí a kdy se vám zlíbí. A to je za mě ta největší přednost tohoto typu cestování. Další výhody a také nevýhody jsem pro vás sepsala v prvním článku.
„Kdo nechce, hledá výmluvy. Kdo chce, hledá způsoby.“
PS: Tento článek jsem napsala jen jednou rukou či spíše nadiktovala pomocí hlasového zadávání, protože mám ruku v dlaze. Takže všechno jde, když se chce.
Pokud jsem vás inspirovala někam vyjet, tak aby se vám dobře balilo na cesty, tak jsem pro vás připravila Seznam na cesty s obytňákem, který vám pomůže sbalit se snadno a rychle bez toho, aniž byste na něco zapomněli. Najdete v něm nejen osobní věci jako oblečení a kosmetiku, ale také celé vybavení obytňáku včetně kuchyňského vybavení.
Chcete dlouhodobě cestovat?
Právě vychází má další cestovatelská příručka o přípravách na dlouhodobou cestu, kde se dozvíte, co všechno je potřeba zařídit před odjezdem, na co si dát pozor, tipy jak ušetřit nejen v zahraničí a je doplněná o příběhy ze života.
Jsem holka z karavanu, která miluje život na cestách. Ráda svým životem inspiruji druhé, aby našli odvahu cestovat nejen karavanem a splnili si své cestovatelské sny. Můj příběh aneb Jak se ze mě stala holka z karavanu si přečtěte ZDE.
Jsem autorkou příručky zdarma Jak se vydat na cesty už teď aneb Najděte svůj styl cestování, kde se můžete inspirovat 10 druhy cestovatelů, různými typy obytňáků i dalšími možnostmi, jak vycestovat i bez obytňáku či karavanu.
Jsem autorkou ebooku V obytňáku jako doma, kde se můžete inspirovat vychytávkami a vybavit si svůj obytňák, abyste se v něm cítili jako doma na cestách krátkých i dlouhých. V průvodci shrnuji čtyři roky mých zkušeností na cestách vanem a naleznete v něm spousty osobních tipů a vychytávek.
Také jsem sestavila Seznam na cesty s obytňákem, aby se vám dobře balilo a na nic jste nezapomněli.
Jsem autorkou cestovatelské příručky Jak se připravit na dlouhou cestu do zahraničí, kde se dozvíte, co všechno je potřeba zařídit před odjezdem, na co si dát pozor, tipy jak ušetřit nejen v zahraničí a je doplněná o příběhy ze života.