Jak to vypadá v (kara)vanu aneb Vítejte u nás

 5,213 počet zhlédnutí

Dneska bych vás ráda pozvala k nám na návštěvu, abyste si udělali představu, jak takové bydlení v (kara)vanu vypadá.

My máme starší obytnou dodávku (van), ale já bych ji za novou nevyměnila ani za nic. Je to odolný plecháček s dřevěným interiérem oproti novým celoplastovým, co nic moc nevydrží. Dnešní auta, obytňáky nevyjímaje, vám už 30 let nevydrží.

Je to náš „Doubledecker“, jako ten typický anglický autobus, je totiž taky červený a dvoupatrový. Naši přátelé mu začali říkat „Červený trpaslík“, oproti jejich kamionům jsme fakt drobečci, ale má to své výhody, jsme mnohem mobilnější, dostaneme se skoro všude a také i všude zaparkujeme. Nejvíce se teď u nás pro naši obytnou dodávku ujal název „Oby-van“.

Zajímavost ohledně názvů

V angličtině se obytný vůz řekne Camper, obytná dodávka CamperVan a obytný přívěs Car-a-van.

Ve Francii i Španělsku se všude používá slovo caravaning například caravan parking, tj. parkování pro karavany. V tomto případě se převážně jedná o parkování pro obytné vozy, málokdo cestuje s obytným přívěsem z místa na místo, ten je spíše využívaný na dlouhodobější pobyt na jednom místě např. jako chata.

U nás se hodně vžil karavan i jako označení nejen pro obytný přívěs, ale i pro obytný vůz. Další oblíbené názvy obytných vozů jsou obytňák či bydlík. Ty jsou jednoslovné oproti obytnému vozu, ale zase nejsou moc spisovné.

Každopádně v češtině neexistuje jednotné slovo pro všechny typy, tj. jak pro obytné vozy, obytné přívěsy či obytné dodávky.

osobně používám označení karavan či obytňák jako všeobecný termín pro všechny typy, tj. obytný přívěs, obytný vůz i obytnou dodávku. Navíc kdybych používala slovo Camper či CamperVan, tak by mi málokdo rozuměl. A také mi lépe zní Caravan Girl než CamperVan Woman 🙂

Technické údaje

Nejprve pár technických údajů. Někdo se mě už vyptával, jestli to je originální obytný vůz či předělaná dodávka a co je to za značku a jak je starý.

My máme Fiat Ducato 2,5D ročník 86 s původní tovární nástavbou od Reimo. Ano, je to obytná dodávka (CamperVan), původní, originální, továrně vyrobený. V techničáku je vedený jako obytný vůz a to s šesti místy na jízdu a se čtyřmi lůžky.

Má originální dřevěný interiér, který si nemůžu vynachválit a je mnohem lepší než plastové, který se vyrábí dnes.

Zvenku

Nejprve vám ukážu náš van zvenku a pak se podíváme dovnitř na interiér.

Jedna z nejlepších vychytávek na vanu je markýza, tu máme taky původní. Dá se koupit i k obytňákům, co ji nemají či k předělaným dodávkám, jen je to pak trošku dražší záležitost, ale rozhodně se to vyplatí.

Přes léto to hodně využijete a pomyslně si tím rozšíříte prostor auta. Budete spíše sedět venku a budete chráněni před přímým sluncem. Navíc vám to i trochu zastíní vnitřek, takže tam nebude v létě tak vedro.

Jako izolace je skvělá reflexní fólie na přední sklo, kterou využíváme nejen v létě, ale i v zimě. Přes léto když je venku například pětatřicet, tak máme v autě příjemných pětadvacet díky fólii. A když je zima, např. v horách či v zimních nocích, tak nám to udrží teplo ve vanu.

Zezadu auta máme držák na horská kola. Tuto sezónu jsme si je s sebou vzali a je to super, děláme si výlety na kole po okolí či zajedeme na kole na nákup a nemusíme hýbat s celým vanem (a ušetříme si úklid věcí do poliček a přípravu na cestu).

Prázdný držák na kola
Plný držák na kola

V držáku vezeme i malé surfy, tzv. body surfy. A tuto sezónu nám přibyl velký surf na windsurfing, který se dá použít i na běžné surfování. Naštěstí máme na vanu držák na surf nebo lyže a můj muž ho ještě trochu vylepšil.

Další novinkou od této sezóny je výklopný solární panel na střeše s vyrobeným úložným boxem, který ho drží. (Můj muž je prostě úžasný kutil:) )

Sprchu používáme solární kempinkovou, kterou prostě zavěsíme na auto a necháme na sluníčku nahřát. Dokonce jsme si vyrobili i sprchový kout. Otevřeme obě zadní dvířka a natáhneme mezi nimi šňůru se sprchovým závěsem. Jinak se sprchujeme přímo na pláži, obvykle jsou tam sprchy nebo ještě radši se koupeme v přírodních termálech.

PS: Více o dalších možnostech mytí a dalších vychytávkách se dozvíte v mém ebooku V obytňáku jako doma. (Můžete si i stáhnout ukázku zde.)

Můžete se také inspirovat příručkou zdarma, kde píšu o různých typech obytňáků i dalších stylech cestování.

Zevnitř

Určitě jste zvědaví, jak to vypadá uvnitř. Tak se pojďte podívat.

Máme původní dřevěný interiér. Takový se dnes už jen těžko sežene. My máme rádi dřevo. Vypadá to lépe a navíc to vydrží na rozdíl od plastu.

(Když jsem pracovala jako delegátka, tak jsem chvilku bydlela v drahém obytném přívěsu, který byl zhruba 1 rok starý. Na první pohled vypadal luxusně, ale na druhý už ne. Všechno se tam rozpadalo, okna popraskaná, páčky od skříněk polámané, atd. Přívěs tak za půl milionu, milion a za rok byl zničený více jak naše autíčko za 32 let.)

Okna jsou také původní, tj. dvojitá karavanová okna s roletou, která obsahuje fólií a síťku, což je fakt super 2v1 vychytávka. Fólii používáme, když je vedro, opravdu to odizoluje a večer to využíváme jako roletu, nejde nám vidět do auta a udrží to i trochu teplo uvnitř. A síťku používáme přes den jako záclonu a hlavně je to super při otevřeném okně jako moskytiéra. Vřele doporučuji. V přírodě se bez toho v podvečer moc neobejdete.

Roleta stažená dolů s fólií
Roleta vysunutá nahoru se síťkou, která slouží jako moskytiéra i záclona

Skladatelná postel v patře

My spíme nahoře v patře. Postel je rozložitelná, dvě desky se dají zasunout dopředu, tím se v autě vytvoří prostor, takže se dá stát v celém autě, nejen v kuchyňce. Ale zase tak často to nevyužíváme. Obvykle to necháváme tak, jak to je. To je výhoda oproti tomu, když máte rozložitelné spaní dole a musíte ho dennodenně skládat a rozkládat.

Navíc další výhodou spaní nahoře je, že je tam tepleji. Takže za chladných nocí je dole v autě zima, ale v posteli máme teplo. No a za horkých nocí větráme, máme tam celkově tři okna – jedno střešní a dvě postranní.

Posezení

Uprostřed auta máme jídelní část – dvě pohovky se stolem. Lze je rozložit na pohovku či na postel, když dáme stůl mezi sedačky a k tomu posunou sedačky řidiče a spolujezdce.

Miláček dělal po ránu šťávu z pomerančů utržených se stromů (Španělsko)
Rozložení do pohovky. Když se posunou přední sedadla řidiče a spolujezdce, tak je z toho postel.

Kuchyň

V zadní části auta máme kuchyň. Máme plynový sporák na bombu a dřez s kohoutkem na vodní baterii.

Tuto sezónu jsme si kuchyň vylepšili i o malou auto ledničku na 12V. V létě ji zapínáme, ale v zimě ani není potřeba. Lepší je uchovávat potraviny ve spodních prostorách auta. My máme hodně potravin v šuplíku pod sedačkou. Takže lednička není až tak nutná a dva roky jsme se bez ní v pohodě obešli.

Momentka při vaření
Kuchyň s dřezem a sporákem. Pod sporákem je malá lednička a pod ní je výsuvné cestovní WC.

Vychytávky

Máme i cestovní WC. Skvělá věc, když se mi chce hlavně v noci, za špatného počasí či během jízdy (samozřejmě když zrovna neřídím).
My do něj nepoužíváme speciální chemické přípravky, ale jen vodu s trochou octa či sava, nezatěžujeme tím přírodu, nemusíme vyhledávat speciální výlevky na chemické WC a na malou to takto bohatě stačí.

Snad nejlepší vychytávkou je solární panel, díky kterému máme dost energie jak na svícení, vodní baterii, ledničku, nabíjení mobilů, tak i na ruční mixér (220V) a ještě můžeme být i několik hodin denně na počítači.
Máme k tomu regulátor a můj muž udělal i vypínače na lednici a zásuvku, kam nám jde 220V přes invertor 12V na 220V. Zásuvku s 220V využíváme hlavně na tyčový mixér 3v1. Skvělá věc na cesty.

Regulátor elektřiny ze solárního panelu s přídavnými vypínači na ledničku a na zásuvku, kam vede inventor.

Více dalších vychytávek a informací najdete V obytňáku jako doma, kde najdete vychytávky na cesty krátké i dlouhé. (Stáhněte si ukázku zde.)

Tak doufám, že se vám prohlídka líbila a že jsem vás tím inspirovala pořídit si svůj obytňák, vybavit si jej podle svého a vydat se na cesty. Ještě více se můžete nechat inspirovat příručkou zdarma Jak se vydat na cesty už teď aneb Najděte svůj styl cestování, kde píšu o různých typech obytňáků i o dalších stylech cestování.

Aby se vám dobře balilo na cesty, tak jsem pro vás připravila  Seznam na cesty s obytňákem, který vám pomůže sbalit se snadno a rychle bez toho, aniž byste na něco zapomněli. Najdete v něm nejen osobní věci jako oblečení a kosmetiku, ale také celé vybavení obytňáku včetně kuchyňského vybavení.

Chcete cestovat několik měsíců nebo i celý rok?

Právě vychází má další cestovatelská příručka o přípravách na dlouhodobou cestu, kde se dozvíte, co všechno je potřeba zařídit před odjezdem, na co si dát pozor, tipy jak ušetřit nejen v zahraničí a je doplněná o příběhy ze života.