Jak cestování (kara)vanem ovlivňuje vztahy

 2,167 počet zhlédnutí

Aneb jak jsem potkala svého muže a jak jsme spolu začali cestovat (kara)vanem.

Na Valentýna jsme s mým mužem oslavili výročí. Jsou to 3 roky, co jsme spolu a máme krásný harmonický vztah.

A ráda bych se s vámi podělila o to, jak cestování (kara)vanem ovlivňuje vztahy.

My trávíme na cestách obvykle půl roku a půl roku jsme doma. Tuto sezónu jsme se rozhodli zůstat na cestách i přes zimu a prodloužit si cestování až na jeden rok. Naše zážitky si můžete přečíst v článku Rok na cestách (kara)vanem po Evropě, který vyšel i v Lidovkách.

V přístavním městečku v Portugalsku na naší první cestě (2016)
V přístavním městečku v Portugalsku na naší první cestě (2016)

Jak jsme se potkali

Potkali jsme se před 3 lety na 3 denním semináři o pouštění starých věcí a vztahů. Oba dva jsme byli čerstvě po rozchodu a přišli si to tam řešit. Byli jsme spolu celé 3 dny a on byl vlastně prvním mužem, spolu s jeho kamarádem, kdo se mi přestavoval.

Každý si tam řešil svoje, až poslední den po puštění všeho, kdy jsem v tu chvíli vůbec nic nečekala, tak mezi námi přeskočila jiskra.

Po rituálu znovuzrození jsme měli udělat páry a předat si navzájem růže a přitom se dlouze dívat do očí. Pohlédla jsem mu hluboko do jeho studánkově modrých očí a uviděla jeho překrásnou čistou duši a pod jeho zjihlým pohledem jsem úplně pookřála. A bylo to. Naše srdce se spojila a pak i naše těla ve volném tanci, který následoval. Od té doby jsme se od sebe nemohli odtrhnout.

V býčí aréně v Granadě, Španělsko (2016)
V býčí aréně v Granadě, Španělsko (2016)

Začali jsme se navštěvovat a já mu řekla o mém snu. O tom, že chci cestovat a žít život na cestách. Nejlépe karavanem. A zjistila jsem, že máme stejný sen.

První cesty spolu

A tak jsme se spolu vydali na první malé výlety. Nejprve na víkendový festival v přírodě, pak na delší festivaly. Poté na 2 týdny dobrovolničit do eko vesničky na Slovensku. A pak jsme se spolu vydali do Španělska na festival a spojili to i s cestováním. Nakonec se nám cesta protáhla na 4 měsíce a projezdili jsme křížem krážem celé Španělsko a Portugalsko a jih Francie.

Po návratu a vyzkoušení spolu žít v malém prostoru v naší obytné dodávce (vanu), jsme se rozhodli spolu bydlet. A tak když nejsme zrovna na cestách, tak společně bydlíme v malé ale útulné podkrovní garsonce, kterou jsme si hezky zařídili. A je nám tam spolu dobře. Bohatě nám to stačí a rádi žijeme spolu v jedné místnosti.

U přehrady v Portugalsku (2016)
U přehrady v Portugalsku (2016)

Spolu na cestách

A jak to vypadá, když jsme spolu na cestách? A jak to ovlivňuje náš vztah?

Jaké to je spolu cestovat a žít na malém prostoru?

Když jsme 24h stále spolu a
na malém místě?

O vztazích a směřování energie

Kdysi jsem četla článek, který polemizoval o vztazích a o tom, kam směřujeme energii a jak trávíme čas a s kým.

Varianta 1

První variantou je, když pár či rodina tráví čas spolu a jejich energie jde dovnitř do rodinného kruhu či vztahu a vztah se tím utužuje a je vyživován. Touto fází nejčastěji procházíme v období zamilovanosti.

Varianta 2

Další variantou je např. když je žena sama doma s dítětem a muž pracuje. Energie ženy a dítěte je směrem do rodiny, ale muž má směrovanou energii směrem ven od vztahu.

Varianta 3

Třetím typem je, když muž i žena pracují a dítě chodí do školy, to pak energie všech členů rodiny směřuje ven. Každý má svůj svět, své zájmy a přátele a členové rodiny se navzájem odcizují. Víceméně spolu už jen bydlí.

My díky cestování vanem patříme do první skupiny:)
Jsme hodně spolu. Opravdu trávíme skoro veškerý čas spolu. Tím jsme si stále hodně blízcí a máme krásný vztah jako na začátku.

A ještě to upevňují SPOLEČNÉ ZÁŽITKY na cestách. Máme za ty 3 roky spolu už tolik zážitků. Tolik krásného jsme spolu zažili.

Na hradě Carcasonne v jižní Francii (2016)
Na hradě Carcasonne v jižní Francii (2016)
Na hradě Carcasonne v jižní Francii (2016)
Na hradě Carcasonne v jižní Francii (2016)

Bydlíme opravdu spolu na malém prostoru, ale nijak nás to neomezuje. Jak už jsem psala, jsme hodně venku. A i vevnitř si každý můžeme dělat to, co zrovna chceme. Já si třeba zalezu do postele s knížkou a můj muž něco kutí a opravuje na autě.

Máme ve vztahu také hodně SVOBODY, takže když si chce můj muž zajet třeba na výlet na kole a mě se nechce, tak si zajede sám. A já si dělám to, co se mi zrovna chce. Takto se dá vyřešit i ponorka. Vlastně mám tyto chvíle i moc ráda, uděláme si každý čas na sebe a pak se na sebe zase těšíme.

Na jedné z mnoha pláží v Bretani, Francie (2017)
Na jedné z mnoha pláží v Bretani, Francie (2017)

Další věcí je VZÁJEMNÁ POMOC. Ono se to nezdá, ale bydlení v karavanu  či obytňáku je o vzájemné pomoci. Trochu mi to připomíná, jak lidi žili kdysi v chalupách, když si museli vzájemně pomáhat a ta láska pak vypadala jinak.

Spousty věcí děláme oba dva jako např. vaření a úklid, tam se střídáme. Ale pak jsou činnosti, kde se specializujeme. Např. můj muž řeší opravy auta a různé technické vychytávky jako rozvod elektřiny a taky tahá těžké věci jako kanystry s vodou.

Jsem moc ráda, že ho mám a že toto nemusím řešit sama. Já se zase starám o útulnost, o praní i zašití prádla a další věci. Prostě se vzájemně doplňujeme. Ono se to nezdá, ale někdy je práce kolem obytňáku dost (prostě jako o domácnost a auto) a je dobré, když jste sehraný tým.

U moře přes zimu na jihu Španělska (2018)
U moře přes zimu na jihu Španělska (2018)

Takže díky společnému cestování (kara)vanem můžete zjistit v celkem krátké době, jak se vám spolu bude žít, jak si budete vyhovovat a být si vzájemně oporou. Takové žití vztah opravdu utuží.

Teď to asi zní úplně idylicky až pohádkově. Asi vypadáme jako perfektní páreček. Neříkám ale, že se někdy nepohádáme či si nelezeme na nervy. I takové dny přicházejí, ale je jich málo. A stávají se spíše kořením vztahu.

Můžu ale s jistotou říci: Že jsme stále spolu a přesto svobodní. A také že jsme spolu takto moc šťastní.

Konec jako z pohádky

Aktualizace: Už jsme spolu 4 a půl roku a partner při mě stál i v těch nejtěžších okamžicích, o kterých jsem psala zde. A dne 16. 8. 2020 mě požádal o ruku v San Marinu a já řekla ANO.

Zásnuby v San Marinu 16. 8. 2020

Láká vás vydat se na cesty obytňákem?

S tímto vám pomůže můj průvodce V obytňáku jako doma kde  se můžete inspirovat vychytávkami a vybavit si svůj obytňák, abyste se v něm cítili jako doma na cestách krátkých i dlouhých. Naleznete v něm vše, co potřebujete vědět k cestování s obytňákem a to včetně osobních tipů a vychytávek, díky kterým jsme mohli takto cestovat celý rok, stálo nás to minimum a k tomu jsme byli plně soběstační.

Pokud jsem vás inspirovala někam vyjet, tak aby se vám dobře balilo na cesty, tak jsem pro vás připravila i  Seznam na cesty s obytňákem, který vám pomůže sbalit se snadno a rychle bez toho, aniž byste na něco zapomněli. Najdete v něm nejen osobní věci jako oblečení a kosmetiku, ale také celé vybavení obytňáku včetně kuchyňského vybavení.

Chcete cestovat několik měsíců nebo i celý rok?

Právě vychází má další cestovatelská příručka o přípravách na dlouhodobou cestu, kde se dozvíte, co všechno je potřeba zařídit před odjezdem, na co si dát pozor, tipy jak ušetřit nejen v zahraničí a je doplněná o příběhy ze života.

2 odpovědi na “Jak cestování (kara)vanem ovlivňuje vztahy”

  1. Pěkně čtení, jsem rád, že vám to tak vychází. Upřímně taky začínám přemýšlet o stejném způsobu života takže vaše příběhy budou dobrou motivací pro můj sen

    1. Díky Jirko,zdravím do Anglie, máme se báječně a můžu vřele doporučit takovýto styl cestování a života:) Myslím, že by se ti určitě líbil. Snad tě budu i nadále inspirovat a ráda pomůžu na cestě za snem. PS: v Anglii je tento způsob života velmi populární, spousta lidí se přestěhovala do aut, jak se neustále zvyšuje nájemné. Dokonce v Anglii mají i status cestovatele, tj. že nemáš adresu a bydlíš v autě, to jinde zatím není. Taky se dají v Anglii sehnat levně auta k bydlení, ať obytňáky, tak dodávky. Jen je teda nevýhoda ta, že pak máš řízení na druhé straně a když budeš pak cestovat ve zbytku Evropy, tak se ti bude hůře řídit.

Komentáře jsou uzavřeny.