Zimní roadtrip po Irsku + praktické tipy

 3,038 počet zhlédnutí

Mou nejmilovanější zemí je Irsko. Splnil se mi velký sen, protože jsem měla tu čest v Irsku i studovat přes Erasmus a moc ráda se tam pravidelně vracím.

Už to bylo pár let od mé poslední návštěvy a začalo se mi po Irsku stýskat. Proto jsem byla štěstím bez sebe, když mi přišla pozvánka na svatbu mé irské kamarádky.

Vyrazili jsme tedy do Irska na svatbu, setkat se opět s mými kamarádkami z dob studií, a když už jsme tam byli, tak jsem chtěla ukázat krásy Irska i mému muži, takže jsme to spojili s cestováním po Irsku.

Takže jsme si zabukovali letenky u Ryanair, jedné z irských leteckých společností a letěli jsme.

TIPY ohledně létání

2 irské nízkonákladové aerolinky:

V Irsku létají dvě nízkonákladové aerolinky a to Ryanair a Aerlingus.

TIP na levnější letenky:

Kupte si letenky přímo na webu aerolinek než přes vyhledávače jako je Student Agency, např. ten samý let se stejným datem i časem stál přímo u Ryanair 4000 Kč, přes Student Agency stál 4500 Kč a přes Letušku 4400 Kč

POZOR! Nově se u Ryanairu platí i příruční kufřík

Bez poplatku je jen kabelka/taška na noťas. Příruční kufřík můžete mít jen formou priority boarding, tj. když si zaplatíte přednostní odbavení, tak v ceně máte i příruční kufřík. Jinak si necháte kufr klasicky odbavit, také za poplatek. Nám se více vyplatilo mít 1 střední kufr/krosnu pro odbavení pro nás oba, než aby každý z nás měl malý příruční kufřík. (Ale záleží na váze a rozměrech.)

Informace pro ty, kteří ještě nikdy neletěli

Na palubu letadla v příručním zavazadle či kabelce s sebou můžete mít flaštičky s tekutinami s max. objemem 100ml v uzavíratelném sáčku o objemu 1 litr (do sáčku patří i zubní pasta, řasenka, lesk na rty, atd.)

3 způsoby cestování po Irsku

Na výběr jsme měli ze 3 způsobů cestování po Irsku:

1. Cestovat s batůžkem autobusem a přespávat po hostelech

Když jsem tehdy v Irsku studovala, tak jsem cestovala jako baťůžkář, dopravovala se autobusem a spala po hostelech. Byl to dobrodružný způsob cestování, cenově dostupný a poznala jsem tak spousty jiných cestovatelů z celého světa.

2. Půjčit si auto a přespávat přes Airbnb

Tentokrát jsme uvažovali, že si půjčíme auto a budeme více prostorově i časově flexibilnější, a spojíme to s přespáváním přes Airbnb, popř. po hostelech. Jediná obava byla, jestli zvládneme řídit vlevo.

3. Půjčit si obytný vůz

Na tak krátkou dobu se nám nevyplatilo jet do Irska naším obytňákem, tak jsme uvažovali také nad tím, že bychom si půjčili obytný vůz či dodávku přímo tam a nemuseli řešit k tomu další ubytování.

Tady najdete další z 10 stylů cestování:

Nejprve jsme uvažovali nad první variantou, ale nakonec jsme se rozhodli pro větší pohodlí a flexibilitu a rozhodovali jsme se, jestli si půjčíme auto či rovnou obytný vůz. V létě by to byla skvělá volba, takto procestovat Irsko.

Upozorňuji ale, že tam to není moc pro nováčky, nejsou tam tak rozšířené plnící stanice pro obytňáky s výlevkami a elektrickou přípojkou. Co se týče nalezení místa na přespání, tak je to tam také obtížnější než třeba ve Španělsku či Francii. Irsko je totiž celkem planina s minimem stromů a většina půdy je v soukromém vlastnictví a ohraničena kamennými zídkami. Na kemp v Irsku skoro nenarazíte zvláště oproti Francii, kde jsou na každém rohu.

Takže opravdu doporučuji si přečíst ebook V obytňáku jako doma, kde  se můžete inspirovat vychytávkami a vybavit si svůj obytňák. Naleznete v něm vše, co potřebujete vědět k cestování s obytňákem a to včetně osobních tipů a vychytávek, díky kterým jsme mohli takto cestovat celý rok, stálo nás to minimum a k tomu jsme byli plně soběstační.  Nově k němu dostanete i slevový poukaz na zapůjčení obytné dodávky.

Stáhněte si ukázku zdarma.

Přípravy na cestu

A jak probíhaly přípravy na cestu? My jsme se  nakonec kvůli přípravám na svatbu, zimě a brzkému stmívání, kdy bychom toho tolik nenacestovali, ale byli tak půl den zavřeni v dodávce,  rozhodli pro variantu č. 2 , tj. půjčit si auto.

Ale narazili jsme na problém. Musíte totiž zálohu ať na půjčení auta či obytného vozu zaplatit kreditní kartou a nic jiného vám neakceptují. A kreditka musí být navíc na jméno hlavního řidiče, na které bude auto půjčené.

Já ani můj partner nemáme rádi finanční závazky a ani jeden z nás nemá žádnou půjčku na bydlení, na auto či cokoli jiného. Tudíž jsme neměli ani  kreditku.

Takže jsme si zřizovali kreditku online v pátek večer, a to 15 dní před naším odletem. Celou dobu jsme se modlili, aby nám kreditka přišla dřív, než odletíme. Naštěstí dorazila jeden den před naším odletem a my jsme si den před příletem mohli zabukovat auto na cesty.

V Irsku jsme dostali Škodu Fabii s volantem vpravo

Co je dobré vědět, než vyrazíte do Irska

  • Mají jiné typy zásuvek, tj. anglický typ s 3 dírkami, takže budete potřebovat převodku
  • Jezdí se vlevo
  • Na půjčení auta či obytného vozu je potřeba kreditní karta. Běžná karta od vašeho bankovního účtu nestačí, musí to být úvěrová karta.

Náš roadtrip po Irsku začíná

Jen co jsme si po příletu vyzvedli auto, tak jsme jeli hned k moři, kde jsme se poblíž ubytovali.

Aktuální teplota v Irsku při našem příletu na začátku prosince byla kolem 7 stupňů. Bylo o pár stupňů trochu tepleji než v ČR. Jen přímo u moře foukal dost studený vítr.

Tohle bylo naše první ubytování. Jen 10 km od letiště a 1 km od moře. Cestovali jsme na blind. Ubytování jsem zařizovala, až co jsme přistáli a vyzvedli si půjčené auto. Nakonec jsme zvolili ubytování přes Airbnb, vyšlo nás to dokonce mnohem levněji, než kdybysme bydleli v hostelu (o hotelu ani nemluvně). A přitom jsme měli takový luxus.

Zámek Malahide se zahradami a pávy

Druhý den jsme se rozhodli prozkoumat pobřeží kolem Dublinu, zvláště má oblíbená místa, kde jsem před lety byla. Naší první zastávkou na našem road tripu byl zámek Malahide. Dokonce tam měli i 2 pávy. Rozklikněte si obrázky ve fotogalerii.

Východní pobřeží poblíž Dublinu

Po zastávce u zámku Malahide jsme se projeli na poloostrov do městečka Howth s hezkým výhledem. Tohle je místo, kde se dá v létě koupat a já jsem se tam před lety pěkně spálila, jak jsem se šla projít k majáku.

Kupodivu k majáku chodilo i teď spousta lidí na to, že byla zima. A spousta Irů byla také venku s dětmi na procházce kolem pobřeží, byla zrovna neděle. Rozklikněte si obrázky ve fotogalerii.

Naše další ubytování bylo opět kousek od pobřeží. Měli jsme maličký, ale hezký pokoj. Zato kuchyň a jídelna byla fakt prostorná. A měli jsme opět moc milého hostitele. Irové jsou prostě opravdu přátelský a pohostinný národ.

Předtím, když jsem tu studovala na univerzitě přes Erasmus, tak jsem tu cestovala busem jako baťůžkář a přespávala v hostelech s dalšími mladými cestovateli z celého světa. Moc ráda na to období vzpomínám.

Teď to byl trochu jiný level cestování autem a přespávat na „návštěvách“. Měli jsme tak větší možnost poznat místní lidi a jejich domovy.

NEWGRANGE – největší památka Irska

Třetí den jsme vyrazili na projížďku po pobřeží a pak jsme zajeli navštívit NEWGRANGE. To je památka, která rozhodně stojí za to vidět.

Být v Irsku a nevidět Newgrange je jako být v Anglii a nevidět Stonehenge. Až na to, že Newgrange je ještě o 500 let starší než Stonehenge a o 1000 let starší než pyramidy!

Normálně je celkem problém se tam dostat, protože je limitovaný počet návštěvníků za den. Teď v zimním období tam moc lidí nebylo.

A dokonce jsme měli to štěstí, že díky tomu, že rekonstruovali část Visitor centra s exhibicí, tak jsme dostali bezplatný vstup na prohlídku s průvodcem přímo dovnitř  Newgrange a i včetně shuttle busu. To by u nás asi nehrozilo, že díky mírnému omezení kvůli rekonstrukci vám dají vstup zdarma.

Součástí prohlídky vnitřku Newgrange byla i simulace zimního slunovratu. Jen kolem zimního slunovratu totiž svítí dovnitř slunce, jinak je tam tma jak v pytli. I z té simulace jsem měla úplně husinu.

Vnitrozemí Irska

Při naší cestě přes vnitrozemí Irska jsme narazili na jeden z typických irských hradů (nebo spíš to, co z něj zbylo).

Našli jsme speciální místo pro zamilované u jezera poblíž městečka Athlone ve vnitrozemí Irska. To místo se jmenuje LOVE-LOCK IT a jsou u něj zámky lásky a taky srdce vydlážděné v zemi.

Západ slunce v Irsku. Já Irsko prostě miluji.

Tentokrát jsme spali v rodinném domě na venkově uprostřed ničeho. Vlastně ne až tak docela. Spali jsme přesně pod kopcem Hill of Uisneach, známým pohanským místem.

Cestovali jsme na blind. Ubytování jsem zařizovala vždy zhruba 2 hodiny předtím, než jsme se chtěli někde usadit. (Díky aplikaci Airbnb v mobilu jsem si na mapě kolem nás našla nejbližší ubytování, porovnala ceny, podívala se na fotky, přečetla si hodnocení a pak ubytování zarezervovala jedním kliknutím. Pokud jste si Airbnb ještě nevyzkoušeli, tak přes tento odkaz dostanete kredit přes 900 Kč na první ubytování.)

A nakonec nás to zavedlo na toto posvátné místo.

Pokračování v dalším článku, kde zažijete vánoční Galway, uvidíte jedno z nejkrásnějších míst Irska – národní park Connemara, nejnavštěvovanější místo – Mohérové útesy Cliffs of Moher, velkou tradiční irskou svatbu a také se dozvíte, kolik nás to vše stálo.

Také si můžete přečíst o mé první návštěvě Irska, tj. o mém studijním pobytu v Irsku včetně tančení, cestování i setkání s delfínem v článku Jak si splnit své sny.

PS: Právě vychází má další cestovatelská příručka o přípravách na dlouhodobou cestu, kde se dozvíte, co všechno je potřeba zařídit před odjezdem, na co si dát pozor, tipy jak ušetřit nejen v zahraničí a je doplněná o příběhy ze života.

Jak se připravit na dlouhou cestu do zahraničí