Nejkrásnější místa Irska aneb Náš roadtrip pokračuje (2. část)

 3,230 počet zhlédnutí

Minule jsem vám slíbila pokračování našeho roadtripu po Irsku. Tak tady je.

Zažijete vánoční Galway, uvidíte jedno z nejkrásnějších míst Irska – národní park Connemara, nejnavštěvovanější místo – Mohérové útesy Cliffs of Moher, velkou tradiční irskou svatbu, ubytování jako na zámku a spoustu dalších zážitků a také se dozvíte, kolik nás to vše stálo.

Přečtěte si nejprve 1. část, kde se dozvíte i praktické informace o tom, jak sehnat levné letenky do Irska, 3 způsoby cestování po Irsku nebo co je důležité vědět o Irsku, než tam vyrazíte.

Nejkrásnější místa Irska

Vánoční Galway

Dojeli jsme až na západní pobřeží Irska do historického městečka Galway.

Byla jsem v Galway naposledy před 10 lety. Bylo fajn se tam znovu podívat. Tentokrát to mělo opravdu kouzelnou atmosféru s vánoční výzdobou a s vánočními trhy. I my jsme neodolali a koupili jsme si dárky pro sebe navzájem a i naše pro rodiny.

Vánoční Galway

V Galway jsme přespávali u muzikanta. Původně jsme chtěli jít do hostelu, kde stojí noc jen 550 Kč na jednoho, ale nakonec jsme našli ubytování na Airbnb za polovinu, tj. za 570 Kč pro oba dohromady. O luxusu vlastního pokoje a bydlení v rodinném domě ani nemluvě. Tohle bylo naše nejlevnější ubytování v celém Irsku. A to k tomu u muzikanta s dalmatinem.

Večer jsme si ho šli samozřejmě poslechnout do známého irského pubu The Front door v centru Galway (je to ten muzikant nalevo na poslední fotce). Já prostě miluji nejen irskou stále zelenou a divokou krajinu a moc přátelské lidi, ale miluji i irské noci v irských pubech s živou tradiční irskou hudbou. Ta atmosféra je nezapomenutelná.

Krátký záznam tradiční irské hudby v irském pubu

Národní park Connemara

V Irsku je nádherně v jakémkoli ročním období, i v zimě. Dokonce nám zatím ani nezapršelo, měli jsme do této doby pořád sluníčko.

Tipli byste, že je toto foceno v zimním období?

Další den jsme vyrazili na cestu do národního parku Connemara, kde jsem byla poprvé. A to už je co říct, protože mám Irsko procestované křížem krážem (tehdy jsem cestovala jako batůžkář) dokonce třikrát (jednou jsem se tam dokonce setkala s delfínem) a stejně se tam ráda vracím a objevuji nová místa, jako je tohle.

Park Connemara mě naprosto uchvátil. Je to trochu netradiční Irsko, není to stále zelená planina, ale zato hory se žlutou trávou a taky s mnoha jezery a fjordy. Skoro neobydlená oblast. Prostě jen divoká příroda. Uchvacující nádhera. Tady fotky dají za tisíc slov. Rozklikněte si je.

Krátké video z našeho roadtripu po Connemaře

Také uprostřed národního parku Connemara najdete takovýto krásný klášter Kylemore Abbey se zahradami . Ještě nám krásně svítilo slunce, tak ta scenérie byla naprosto kouzelná.

Klášter Kylemore Abbey se zahradami v národním parku Connemara

Irsko má svou typickou krásu se svou věčně zelenou krajinou a historickými hrady, zámky a kláštery. Má to svou osobitou až skoro kouzelnou atmosféru. Ne nadarmo se mu říká země víl.

Opravdu doporučuji půjčit si auto v Irsku a pořádně to tu projet, zvláště toto místo, kde je nádherná divoká příroda.

Západ slunce nad národním parkem Connemara, který byl uchvacující.

Přespání na ostrově poblíž Aran islands

Nakonec jsme si opět přes Airbnb našli místo na spaní. Tentokrát jsme spali na ostrově. Na prvním z mnoha ostrůvků, které jsou poblíž nejznámějších ostrovů Aran islands. Ty opravdu doporučuji navštívit.

Byla jsem tam před 11 lety, když jsem v Irsku byla poprvé a patří to mezi má oblíbená místa Irska. Je to jedno z nejtypičtějších irských míst, kde se dochovala irština jako původní jazyk a kde najdete typické starodávné cottage. (Pro větší zobrazení stačí kliknout na fotky.)

 

Také je tam pevnost Dun Aengus na 100 m vysokém útesu. Což je největší památka těchto ostrovů a také nejmagnifičtější. Rozklikněte si fotky.

Bohužel nám zrovna nevyšlo počasí. Po několika slunečných dnech zrovna přišla změna počasí. Začalo pršet a bylo dost větrno. Takže to zrovna nebylo na výlet lodí na ostrovy.

Ale pokud tam budete, tak je opravdu doporučuji navštívit.

Poulnabrone dolmen

Po cestě z ostrovů k Mohérovým útesům, jsme se zastavili u dolmenu nedaleko Mohérových útesů.

 Jak jsme (málem) neviděli Cliffs of Moher a strávili noc v irské cottage⠀⠀⠀⠀⠀

Ten den bylo zrovna nejhorší počasí. Už od rána pršelo a byl silný vítr a čím víc jsme se blížili k Mohérovým útesům, tak tím větší byla mlha.

Když jsme dorazili až k nim, tak byla taková mlha, že jsme sotva viděli 2 metry před sebe. Byli jsme tak blízko Mohérovým útesům, ale nemohli jsme je vůbec vidět.

Naštěstí díky tomu, že jsme cestovali na blind, tak jsme ještě neměli zařízené žádné ubytování na tu noc. Původní plán byl se po cestě zpět ubytovat někde u Limericku.

Nakonec jsme se rozhodli, že se podíváme po ubytování poblíž útesům a doufali, že snad budeme mít další den více štěstí.

NAKONEC JSME DÍKY TĚMTO PŘEKÁŽKÁM STRÁVILI NOC NA TOM NEJKRÁSNĚJŠÍM MÍSTĚ A UŽILI SI ROMANTICKÝ VEČER.

Našli jsme totiž přes aplikaci Airbnb ubytování pouhé 4 kilometry od Mohéhorvých útesů a to v tradiční irské cottage, která byla fakt malebná, prostě nádherná (fotky dají za tisíc slov) a to jen za zhruba 1550 Kč.

Byla tam krásná rustikální kuchyň, obývák s krbem a tato prosklená jídelna s výhledem až skoro na Cliffs of Moher. Byli jsme tam sami, jen s dalším párem, který měl pokoj v přízemí.

Náš pokoj v podkroví byl útulný a k němu jsme měli i svou vlastní koupelnu a to nejen se sprchovým koutem, ale i s extra dlouhou vanou se zlatými kohoutky, do které jsme se v pohodě vlezli oba dva. Tak jsme si dali společnou koupel a udělali si romantický večer, zatímco venku už zuřil pořádný vichr s deštěm, který bičoval střechu.

Bylo to naše nejkrásnější ubytování v Irsku, ve kterém jsme strávili nádhernou noc.

Nejznámější útesy Cliffs of Moher

Další den bylo opět krásně slunečno a my vyrazili na nejznámější Mohérové útesy. Ten výhled z nich byl nádherný. Vrátila jsem se tam po 10 letech a jsem za to moc ráda. Přítel tam byl poprvé a tohle místo se mu líbilo z celého Irska nejvíc. Celé to tam prochodil, aspoň kam to šlo, protože foukal dost silný vítr, že nás to na některých místech malém odfouklo. Ale stálo to za to. Mrkněte na fotky, ty vydají za tisíc slov.

Nejznámější zámek Bunratty castle

Další den jsme vyrazili do Tralee na typickou irskou svatbu mé kamarádky a taky mé taneční lektorky z doby, kdy jsem v Irsku studovala na univerzitě UCC v Corku.

Po cestě jsme se stavili navštívit snad nejznámější zámek v celém Irsku – Bunratty castle, který se nachází poblíž Limericku.

Na hradě se pravidelně konají irské noci s živou hudbou anebo středověké bankety o 4 chodech s vínem a medovinou ve středověkých kostýmech. I já jsem se kdysi takového středověkého banketu zúčastnila.

 K hradu patří také středověká vesnice a městečko, kde si můžete prohlédnout jednotlivé domky zvenku i zevnitř. Někdy tam mají i zvířata a lidi v dobových kostýmech, co vám nabídnou třeba chleba či buchtu.

 Když jsme tam byli tentokrát, tak to mělo vánoční výzdobu a všude hrály anglické vánoční koledy a byla tam moc příjemná vánoční atmosféra.

Zrovna se tam konala vánoční akce pro děti, tak byla většina prohlídky uzavřena, tak jsme toho moc neviděli, ale ta atmosféra tam stála za to. Přišlo mi to mnohem pohodovější než u nás, nikde žádný stres ani spěch, jen slavnostní atmosféra.

Tradiční irská svatba

Nakonec jsme po týdnu cestování dorazili na irskou svatbu do Tralee na opačném konci Irska.

Zrovna Tralee je známé po celém Irsku právě jejich nejtradičnějšími a nejdelšími irskými svatbami, na kterých se sejde skoro celá vesnice a slaví se až do rána.

Na svatbě se sešlo okolo 300 lidí. Přijeli příbuzní a známí ze všech koutů Irska, ale také i z Anglie. Sešly jsme se i snad všechny erasmácké tanečnice, a to jak z různých zemí Evropy, tak jedna naše kamarádka dorazila až z USA. Prostě jsme dorazily snad všechny, které jsme s nevěstou tančívaly na jejich lekcích orientálního tance.

Byla to opravdu velká slavnost. Samotný obřad trval snad hodinu, byl v něm obsažen i handfasting (svázání rukou stuhou) a další typické rituály jako zapalování svíček členy rodiny v pomyslném rodovém stromu.

Byla jsem ještě celá oteklá po kortikoidech, které jsem brala skoro do svatby díky dlouhodobé nemoci, ale svatbu mé irské kamarádky jsem si nenechala ujít.

(O tom, co se mi stalo a proč jsem musela brát kortikoidy, jaké to mělo následky a jak jsem se z toho dostala jsem napsala článek Můj rok 2019: ve znamení cestování i vážné nemoci, který byl zároveň tím nejlepším, ale i nejhorším rokem. )

Pak byl několikahodinový banket, než připravili prostory na večerní hostinu o několika chodech s výběrem z několika možností. Nechybělo ani vystoupení orientální tanečnice.

Na svatbě orientální tanečnice a lektorky nechybělo ani taneční vystoupení

Pak začala hrát irská kapela a tančilo se až do rána. Byl to v podstatě soukromý ples. Skvěle jsme se bavili, poznali jsme spousty nových lidí a setkala jsem se s kamarádkami, které jsem roky neviděla.

My dva jsme byli čestnými hosty nevěsty, kteří jako jediní přespávali u ní v domě. Po dvou nocích a celodenních oslavách jsme se museli rozloučit. To byl pro mě nejsmutnější okamžik naší cesty.

Přespání jako na zámku

Nechali jsme si na zpáteční cestu přes celé Irsko na letiště dva dny a přenocovali po cestě. Narazili jsme na ubytování v šlechtickém sídle, které vypadalo jako na zámku. To bylo naše nejluxusnější a také nejdražší ubytování na našem roadtripu. Ale rozhodně se ten luxus vyplatil za zhruba 1650 Kč za 1 noc pro dva.

Byla to úplně nová nabídka v Airbnb aplikaci, proto to vyšlo za tak skvělou cenu. Jen byl trochu problém to místo najít, nebyla tam úplně přesně zadaná adresa. Ulice seděla, ale město bylo jiné. Takže jsme museli ještě pár kilometrů popojet. Ale pan domácí nám to vykompenzoval tím, že nám daroval bonboniéru a rozdělal nám oheň v krbu v červené místnosti.

Celkově to tam bylo teda dobrodrůžo. Chtěli jsme si uvařit a byla uvedena v nabídce i možnost kuchyňky. Tak jsme dostali k dispozici celou restaurační kuchyň. Sotva odjel, tak jsme při prvním spláchnutí zjistili, že nám protéká WC, tak rychle přiběhl, aby to opravil a vyměnil nám navlhlé ručníky.

Ale nakonec zbytek pobytu stál za to, hlavně večer strávený u krbu.

Tu noc jsme byli jediní, kdo tam přespával, tak jsme měli celé sídlo jen pro sebe.

 PS: Kdybyste se chtěli ubytovat na konkrétním místě, které zmiňuji, tak mi napište a pošlu vám odkaz. Veřejně tady nebudu dávat veškeré odkazy.

Posvátný háj St. brigid’s well

Poslední den v Irsku jsme si udělali ještě poslední zastávku a to v posvátném háji svaté Brigid „St. Brigid’s well“ nedaleko městečka Kildare, zhruba 40 km od Dublinu. Je tam posvátná studna, socha sv. Brigid a také strom přání.

 Kolik nás to stálo

Jste zvědaví, na kolik nás takový dobrodružný roadtrip po Irsku vyšel?

Tady jsou naše náklady:

  • zpáteční letenky pro dva + 1 střední zavazadlo: 4550 +1000 Kč
  • půjčení auta na 11 dní: 1280 Kč
  • benzín: 2500 Kč
  • ubytování: 9700 Kč
  • jídlo: 4000 Kč
  • dárky a jiné: 1000 Kč

Celkem 24 000 Kč pro oba dva. Což vychází 12 000 Kč na jednoho na 11 dní letecky.

Všechny naše zážitky se nevešly do jednoho článku. První polovinu naší cesty najdete v článku o našem roatripu po Irsku spolu se spoustou praktických tipů, kde najdete i tipy, jak sehnat levné letenky do Irska.

PS: Chcete také hodně cestovat? Mrkněte se na můj seznam na cesty a na mé cestovatelské příručky, ať už chcete cestovat dlouhodobě či chcete cestovat obytňákem.